Zmiany na skórze penisa – na co mogą wskazywać?

Na skórę prącia mogą mieć wpływ różne zaburzenia. Niektóre rozprzestrzeniają się na skórę całego ciała, a także na skórę prącia i inne obszary skóry. Przykładami takich zaburzeń są łuszczyca, liszaj płaski i łojotokowe zapalenie skóry. Niektóre zaburzenia dotyczą tylko penisa lub występują na penisie wcześniej niż na innych częściach ciała. Rak może również wpływać na skórę prącia.

Infekcje prącia

Narośle na penisie są czasami spowodowane infekcjami, zwłaszcza infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Przykładem takich zaburzeń jest kiła, w której mogą tworzyć się płaskie narośle w kolorze różowym lub szarym (szerokie brodawki). Ponadto niektóre infekcje wirusowe mogą powodować pojedyncze lub wielokrotne małe, twarde, wypukłe guzy lub małe, twarde guzy z zagłębieniami pośrodku (mięczak zakaźny). W przypadku świerzbu można mieć małe swędzące guzy.

Liszaj płaski prącia

W przypadku liszaja płaskiego na żołędzi i trzonie prącia obserwuje się małe płaskie guzki lub guzki wystające ponad powierzchnię skóry. Często swędzą. Czasami na prąciu tworzą się bolesne owrzodzenia. Liszaj płaski najczęściej ustępuje samoistnie. Leczenie nie jest wymagane, chyba, że swędzenie powoduje znaczne niedogodności.

Perłowe grudki prącia

Perłowe grudki prącia to patologiczne narośla, które tworzą się z tkanki naczyń prącia. Są małe i zwykle nie różnią się od koloru skóry, mają kształt kopuły lub przypominają włosy i znajdują się na trzonie prącia. Są nieszkodliwe i powszechne u około 10% mężczyzn. Nie jest wymagane żadne leczenie.

Sklerotyczno-zanikowe zmiany na żołędzi

Znane również, jako liszaj twardzinowy występuje, gdy długotrwałe zapalenie powoduje stwardnienie i wybielenie skóry w pobliżu końcówki prącia. Zewnętrzny otwór cewki moczowej jest często otoczony tą twardą, białą tkanką, która z czasem zaczyna utrudniać przepływ moczu i nasienia. Zapalenie można złagodzić za pomocą kremów przeciwbakteryjnych, kortykosteroidowych lub przeciwzapalnych.

Kontaktowe zapalenie skóry penisa

Kontaktowe zapalenie skóry jest częste po zastosowaniu prezerwatyw lateksowych u mężczyzn z alergią na lateks. Zwykle obserwuje się czerwone, swędzące plamy, uszkodzenie skóry lub wyciek płynu ze skóry wokół plamek. Jeśli mężczyzna ma to zaburzenie, to w przyszłości powinien używać syntetycznych prezerwatyw nielateksowych. Prezerwatywy wykonane z naturalnych materiałów nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed ludzkim wirusem niedoboru odporności.

Wrzody na penisie

Wrzody na penisie są dowodem postępującego procesu zapalnego. Mogą pojawić się na różnych jego częściach: na żołędzi i trzonie penisa, a także na napletku. Wysypki mogą być pojedyncze lub wielokrotne, którym towarzyszą różne objawy: wydzielina, ból, krwawienie, swędzenie. Patologia to uszkodzenie skóry, a także głębokich warstw samego penisa. Podobny problem wiąże się z wprowadzeniem czynnika zakaźnego – bakterii, wirusów, grzybów. Uraz może również wywołać pojawienie się wrzodów. Brak odpowiedniego leczenia owrzodzeń z dodatkiem wtórnej infekcji staje się przyczyną ropnych powikłań, aż do zatrucia krwi i autoamputacji prącia. Jeśli wszystkie przepisane zalecenia nie są przestrzegane podczas leczenia, problem wywołuje pojawienie się nawrotów, co prowadzi do niepłodności i upośledzonej aktywności seksualnej.

Streptodermia

Paciorkowce są przyczyną krostkowych zmian skórnych. Często podobny obraz obserwuje się, gdy występuje infekcja świerzbem, diagnozuje się swędzące zapalenie skóry. Mężczyzna, drapiąc strefę swędzenia, otwiera do niej dostęp dla patogennej mikroflorze. Zmiany skórne to wiotkie pęcherzyki z ropą, wokół których obserwuje się koronę stanu zapalnego. Kiedy wysychają, na jego miejscu tworzy skorupa. W ciężkiej postaci przebiegu choroby wada osiąga duże rozmiary.

Leave a Reply