Wiadomo, że przy cukrzycy są problemy z oczami, nerkami, nerwami, sercem, niestety lista może być bardzo długa. Ale gdzie w pierwszej kolejności powstają niedomagania? Z reguły u mężczyzny cukrzyca zaczyna się od zaburzenia potencji, rzadko, kiedy ktoś zwraca się do endokrynologa z tym problemem. Zmniejszona potencja lub zaburzenia erekcji są naruszeniem funkcji seksualnych u mężczyzn, którzy nie są w stanie osiągnąć lub utrzymać wzwodu wystarczającego do pełnego stosunku. Problem zmienia się w diagnozę, jeśli utrzymuje się, przez co najmniej sześć miesięcy.
Spis treści
Co statystyki mówią na temat wpływu cukrzycy na męską potencję seksualną?
Wśród wszystkich ludzi z zaburzeniami seksualnymi odsetek mężczyzn z cukrzycą przekracza 40%. Przerażająco, częstość zmniejszonej potencji nadal rośnie wśród panów z cukrzycą, z prawie 70 nowymi przypadkami na 1000 pacjentów rocznie. U zdrowych mężczyzn liczby te są ponad dwa razy mniejsze: około 24-26 osób rocznie. Zatem ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji seksualnych w cukrzycy jest 3-krotnie wyższe niż u osób zdrowych. To smutne, ale z każdym rokiem coraz młodsi mężczyźni borykają się z takim problemem. Ale czy sytuacja naprawdę jest tak beznadziejna?
Jak dokładnie cukrzyca wpływa na potencję mężczyzny?
Częstość występowania zaburzeń erekcji w cukrzycy jest wprost proporcjonalny przede wszystkim do ciężkich zaburzeń metabolicznych.
Dość często zaburzenia erekcji w cukrzycy typu 2 występuje, gdy:
- Niekontrolowany poziom cukru we krwi
- Naruszenie metabolizmu tłuszczów.
Oceniając, jak cukrzyca wpływa na potencję mężczyzny, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:
- Długość choroby
- Obecność powikłań.
Jeśli w cukrzycy typu 2 zmniejszenie potencji może być pierwotnym objawem choroby, to przy typie 1 zaburzenia występuje z reguły nie wcześniej niż pięć lat po wystąpieniu choroby.
Obecnie główne przyczyny wpływu cukrzycy na potencję u mężczyzn to:
- Czynnik psychologiczny
- Zmiany w małych naczyniach krwionośnych
- Uszkodzenie śródbłonka.
Istotną rolę odgrywa również neuropatia autonomiczna. Na szczęście jest to dość rzadkie, dlatego nie jest wyróżniane, jako osobna przyczyna obniżenia funkcji seksualnych w cukrzycy.
Przewlekłe powikłania w małych naczyniach krwionośnych (mikroangiopatie)
Zmiany w najmniejszych naczyniach włosowatych są podstawą każdej cukrzycy. To właśnie te zaburzenia powodują cukrzycowe uszkodzenie oczu, nerek, serca. Te komplikacje są dobrze znane. Podobne zmiany zachodzą w ciałach jamistych, określając lokalną przyczynę dysfunkcji seksualnych.
Uszkodzenie śródbłonka
Udowodniona najważniejsza przyczyna rozwoju zaburzeń erekcji jest bezpośrednio związana ze stanem śródbłonka – wewnętrznej wyściółki naczyń. Podczas stymulacji seksualnej komórki śródbłonka prącia wytwarzają tlenek azotu. Związek ten uruchamia łańcuch reakcji biochemicznych, w wyniku, których w ciałach jamistych powstaje związek cGMP. Związek ten rozluźnia włókna mięśniowe i zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu następuje erekcja.
Równocześnie z powstaniem cGMP powstaje inny, bardzo ważny w tej sytuacji związek tzn. swoista fosfodiesteraza typu piątego (PDE-5). Niszczy cGMP, a tym samym kontroluje aktywność i czas trwania erekcji. Istnieje wiele powodów, dla których wytwarza się zbyt dużo tej fosfodiesterazy, a wtedy kontroler staje się nadmiernie aktywny i hamuje erekcję. Stwierdzono zależność pomiędzy wzrostem poziomu cukru we krwi a zawartością cholesterolu ze zmniejszeniem tworzenia się tlenku azotu. Jednocześnie w cukrzycy wzrasta synteza fosfodiesterazy. Na tym polega oksydacyjne uszkodzenia śródbłonka naczyniowego w cukrzycy.
Jak pozbyć się zaburzeń erekcji w cukrzycy?
Obecnie istnieje wiele metod leczenia zaburzeń erekcji. W każdym razie osiągnięcie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest pierwszym i koniecznym warunkiem. Podejścia do leczenia zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich lat. Teraz wybór preparatów do leczenia zaburzeń potencji w cukrzycy to inhibitory PDE-5, czyli leki zmniejszające aktywność enzymu – fosfodiesterazy, który może nadmiernie kontrolować erekcję. Należą do nich tabletki takie jak Viagra i Kamagra, są wysoce skuteczne, dobrze tolerowane przez mężczyzn. Poprzez stymulację seksualną poprawiają naturalne funkcje seksualne. Fizjologiczny mechanizm wzwodu prącia polega na uwalnianiu tlenku azotu w ciałach jamistych po stymulacji seksualnej.